A Madarak és Fák Napja egy több mint száz éves hagyomány Magyarországon, melyet minden év május 10-én ünneplünk.
Iskolánk évek óta játékos vetélkedő formájában emlékezik meg eme nemes napról, mely az idei tanévben 2023. május 18-án délelőtt került megrendezésre.
A program fő célja, hogy felhívja az ifjúság figyelmét az őket körülvevő élővilágra és a természetvédelem fontosságára, valamint ez egy számunkra fontos óvoda-iskola átmenetet elősegítő programelem, ugyanis ekkor is vendégül látjuk a nagycsoportos gyerekeket, akik az első és második évfolyamosokkal közösen vesznek részt a feladatokban.
Sajnos most az óvodások nem tudtak részt venni ezen a jó kis programon, így is közel 80 gyerek élvezhette a jobbnál jobb feladatokat, melyeket az előzetes tervek szerint szabad térre terveztük, de mivel az időjárás közbeszólt a gimnázium épületében lettek lebonyolítva.
A programot közös beszélgetéssel nyitottuk meg. Szó esett az év madaráról (barkóscinege) az év fájáról (vénic-szil) illetve 2 rövid ismeretterjesztő videót is láthattak a gyerekek (Erdő Ernő bácsi meséi) valamint ráhangolódásként az 1.b osztály mozgásos mondókáját is meghallgathattuk.
A megnyitó végén kisebb csapatokra osztottuk a résztvevőket, minden csapat jelképe egy madár volt. Kolleganőimmel Hati-Bagdi Edinával és Rácz-Papp Annával a feladatok összeválogatásánál arra törekedtünk, hogy ez a nap szóljon a jókedvről, a közös élményről, a játékosságról és az egymásra odafigyelésről. Ezeket figyelembe véve állítottuk össze azt a 12 állomást melyekre a gyerekek a már jól megszokott módon forgószínpad szerűen érkeztek.
Állomások pillanatképekkel
https://tukorysuli.hu/index.php/9-fooldal/284-madarak-es-fak-napja#sigFreeIdf96a613e08
Az állomások teljesítésével minden csapat visszatért az ebédlőbe, ahol közös tánccal és énekkel (Nád a házam teteje…) zártuk a programot. A résztvevő gyerekek és felnőttek madárkás hűtőmágnest kaptak ajándékba, valamint az osztályok egy emléklapot vihettek magukkal a Madarak és Fák napja vetélkedőn való részvételéért. Természetesen az ajándékot és az emléklapot a nagycsoportos gyerekeknek is elvittük.
Úgy érzem a célt, amit kitűztünk a program tervezése során elértük. A gyerekek arcán a mosoly, az önfeledt nevetések mindent elárultak.
Köszönet minden résztvevő munkatársnak, akik nélkül nem valósulhatott volna meg ez a program, valamint köszönjük Sánta Anitának a fotókat illetve Csala Rajmundnak a technikai segítséget.
Készítette: Horváthné Sánta Csilla